Czym jest stan deweloperski budynku?

Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup domu lub innej nieruchomości to na pewno zastanawia Cię to, czym jest stan deweloperski budynku? Otóż termin ten oznacza zakończenie wszystkich prac, które są związane z doprowadzeniem przyłączy, przygotowaniem podłóg i ścian, a także elewacją. Oczywiście zakres prac, może się nieco różnić, ponieważ dużo zależy od oferty konkretnego dewelopera.

Stan deweloperski budynku obejmuje tylko wstępne wykończenie pomieszczeń, które nie są jeszcze wyposażone. Ponadto nie można w nich spotkać płytek na ścianach, czy też na podłodze oraz zamontowanych drzwi wewnętrznych. Zakup mieszkania lub domu w stanie deweloperskim ma swoje wady i zalety, które trzeba dokładnie przeanalizować, aby móc podjąć dobrą decyzję. W ostatnim czasie coraz więcej inwestorów kupuje tego typu nieruchomości.

Warto tutaj podkreślić, że stan deweloperski budynku znacznie różni się od tego pod klucz, w którym można już zamieszkać. Aby się do niego wprowadzić, trzeba jeszcze dołożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na zakup drzwi, malowanie ścian, a także wykończenie podłóg. Dodatkowym kosztem są jeszcze meble do salonu, kuchni, jadalni, sypialni oraz łazienki.

Co składa się na stan deweloperski domu?

Czym jest stan deweloperski budynku i co się na niego składa? Pytanie to zadaje coraz więcej inwestorów, a odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. W niektórych przypadkach stan deweloperski może się nieco różnić, gdyż jak wcześniej wspomniano, zależy on od oferty konkretnego dewelopera. Niemniej, jednak powinien obejmować między innymi instalacje wodno-kanalizacyjną, elektryczną, wentylacyjną oraz ewentualnie gazową.

Budynek w stanie deweloperskim musi mieć również wykonaną wylewkę betonową na podłodze oraz tynki na ścianach. Powinien obejmować także zamontowane grzejniki, parapety, drzwi zewnętrzne i okna. Kupując dom w stanie deweloperskim, warto dokładnie zapoznać się z umową, aby wiedzieć, jakie etapy pracy zostały w nim wykonane.

Czy warto kupić dom w stanie deweloperskim?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Zaczynając od mocnych stron kupna domu w stanie deweloperskim, należy wspomnieć przede wszystkim o niższym koszcie zakupu, a także możliwości własnej aranżacji. Dzięki temu będzie można samodzielnie zdecydować o wystroju wnętrz, a także poszczególnych elementach wykończenia.

Zakup domu w stanie deweloperskim poza zaletami, ma również kilka wad, które z całą pewnością, warto znać. Mowa tutaj między innymi o tym, że zaraz po dokonaniu transakcji nie można się do niego wprowadzić, ponieważ nie nadaje się jeszcze do zamieszkania. Kolejną słabszą stroną tego rozwiązania jest dość wysoki koszt wykończenia.

Dom w stanie deweloperskim ma wiele zalet, jak i kilka wad. Dla jednych inwestorów jest lepszą alternatywą, niż dom pod klucz, a dla innych nieco gorszą. Niemniej, jednak zarówno dom w stanie deweloperskim, jak i dom pod klucz to tak samo wartościowe inwestycje.

Podziel się